Om man vill halvera ett pannkaksrecept med 3 ägg,hur gör man då?
Postad av Cattis
, 9 oktober 2009
Det enkla svaret är att du tar 2 ägg och hälften av de övriga ingredienserna!
Lite extra ägg skadar sällan.
Postad av Magnus Carlstedt
, 9 oktober 2009
Höhö... jag brukar aldrig halvera mina pannkisar... jag brukar alltid dubbla receptet!
Postad av Sigge
i Sthlm
, 9 oktober 2009
Äggen är ju olika stora! Det tycker jag är det svåraste... Små ägg kan ju knappast räknas lika som stora?
Postad av Jenny
i Lund
, 9 oktober 2009
Jag tar två små ägg om det står ett ägg i receptet, det har alltid funkat för mej i alla fall
Postad av Håkå
i Hoby
, 9 oktober 2009
Tag tre ägg. Blanda dem försiktigt i en skål. Häll upp dem i en måttkanna. Tag hälften. Ställ andra hälften i kylen och gör en nattmacka med lite uppstekt äggröra. Lätt som en plätt - och dessutom gott!
Postad av Niclas
, 10 oktober 2009
Enkelt: Frys ägget och såga det sedan i två delar. Så gör jag jämt.
Postad av K Henrik B
i GbG
, 2 december 2009
Ett ägg väger 60 gram. Knäck 2 ägg i en skål, vispa lätt och väg upp 90 gram till dig (60+30).
Postad av Pralinprinsessan
i Sigtuna
, 4 december 2009
det är inte så petnoga med hur mycket eller hur lite ägg du har, om du ska halvera receptet - ta 2 ägg ! Att frysa ägget och såga det i två delar är ju överkurs ..
Ingenting går upp mot varma bullar... Baka äppelbullar och lyft fikat till oanade höjder!
Bullbak är en garanterad myshöjar i köket. Doften är en magnet för att fikasugna. Visst är nygräddare kanelbullar fantastiskt gott. Men vill du ha omväxling går det att baka läckra vaniljbullar, mjuka chokladbullar, goda nougatsnurror eller blåbärsbullar. Själva slår vi ett slag för nygräddade äppelbullar. Perfekt till kaffet, oavsett när du dricker det!
Att bjuda på småkakor är allt annat än småaktigt! Att baka kringlor är motsatsen till krångligt!
I kakälskarens hjärta finns ett speciellt rum för småkakan. Och efter att i många år ha levt en undanskymd tillvaro i kakburkar och på kafferep är den nu mera älskad än någonsin. Chokladbröd, finska pinnar eller syltkakor kan aldrig vara fel. Själv vill jag slå ett slag för en klassisk kringla! Dessa enkla små läckerheter bakas alltför sällan. Baka kringlor med ägg och bakpulver eller gör goda kringlor med jäst som får jäsa och bli luftiga. Småkakor är storslaget, kringlor är krångelfritt!
Finns det någonting läckrare än nybakade bagels? Gör söta eller salta bröd efter smak!
Bagels är brödet som sticker ut lite extra. Med sin lite kompakta konsistens och speciella smak som kommer av att brödet både kokas och gräddas i ugn. Det är inte så svårt att baka bagels! Och när du väl upptäckt det bakar du lätt varianter av alla slag. Goda chokladbagels, bagels med frukt eller ostbagels?
Bagels går också utmärkt att servera som tilltugg till soppan, eller klassiskt som snabblunch, fyllda med till exempel färskost!
Halvera tre ägg?
Om man vill halvera ett pannkaksrecept med 3 ägg,hur gör man då?
Postad av Cattis , 9 oktober 2009